Bára Zmeková

CZ

Skladatelka a multiinstrumentalistka pohybující se mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem, plynule přechází od klavíru k elektrickému pianu, syntezátoru nebo kytaře. Pro její živá vystoupení je velmi příznačná intenzivní atmosféra. Posluchači její koncerty označují jako “soul trip” nebo “poezii v hudbě”.

Své první album Ještě kousek natočila Bára ve studiu Jámor s producentem Ondřejem Ježkem a vydala v říjnu 2013 vlastním nákladem za podpory Full Moon magazínu. Jako vítězka soutěže 1MAN2PLAY 2013 se Bára Zmeková objevila na festivalu Colours of Ostrava a od té doby koncertně navštěvuje kluby a festivaly po celé České republice i v zahraničí (MišMaš, United Islands, Festival Banát, Open Studio - Melbourne, Kino Šiška - Ljubljana, Kamene priče Jazz apartments - Bale, Buffet Bunker - Pazin etc.). V roce 2015 se spolu s kapelami DVA, Zrní, Mucha, Bratři Orffové a dalšími podílela na vzniku kompilace Hommage Bulisovi a v říjnu 2016 předskakovala na koncertě švýcarské zpěvačky Sophie Hunger v pražském Paláci Akropolis. Aktivně se podílí na české alternativní hudební scéně, její hudba se stala součástí kompilace Superhrdinky nebo AKT - Kittchen. Vedle své písničkářské tvorby je také jedním ze členů elektro-akustického projektu FORMA, v němž se podílela na vzniku živých soundtracků k filmům Metropolis (Fritz Lang), Erotikon (Gustav Machatý) a Sunrise: A Song of Two Humans (F. W. Murnau), a věnuje se také hudebně-divadelní tvorbě (The Space Theatre - London, The Elixir, Projekt Pomezí a další).

V březnu tohoto roku vydala Bára Zmeková u vydavatelství Tranzistor své druhé album LUNAVES. Dva nádherné a plně vyprodané koncerty v pražském Studiu ALTA, během niž Bára album pokřtila, dokázaly, že nové album ne nadarmo sklízí velmi pozitivní reakce posluchačů i odborné veřejnosti a že funguje nejen jako kvalitní audio, ale že pohltí své posluchače i živě na koncertech. Písně z alba se držely na vrcholku hitparády Rádia po více než 3 měsíce.

Momentálně Bára koncertuje s novým albem jak sólově, tak s kapelou, čekají ji krásné letní festivaly (Czech Music Crossrads, Colour meeting, Warm up Besedy u Bigbítu, Povaleč, Prázdniny v Telči nebo Festival Banát), a také se chystá na podzimní LUNAVES tour. Rok 2019 zakončí velkým vánočním koncertem v Mahenově národním divadle v Brně 21.12., na který jste všichni srdečně zváni.

EN

Bára Zmeková is a singer-songwriter and pianist from Prague. Her music is a blend of folk, jazz and classical spiced with a bit of electronic.
“She immersed in jazz exactly as it should. Accidentally, off the road, honestly. I believe that this girl will leave a trace on the European sky of a new generation of free musicians.” (Tomislav Lovro Pavleka, Kamene priče - jazz apartments).

Fragile and earnest nature of her songs is balanced by humour and playfulness and she is fluently changing the piano to play electric piano, synth or guitar. Singing her songs in Czech, she has ability to take her audience for a soul trip even though they don’t understand the lyrics.
.. “a soul trip”.. “dreaming”.. “poetry and tones”.. “beauty”..

In 2013, she won the Czech national songwriting competition 1BAND2PLAY. Her debut album Jeste Kousek (“A bit more”) was recorded at famous Czech studio Jamor and released in the same year. She has performed at major music festivals including Colours of Ostrava, United Islands of Prague - Club Night or in Banat Festival in Romania. She is a regular performer in Czech clubs and in 2016 she supported Sophie Hunger at Palac Akropolis. She has also played many concerts out of Czech Republic (Open Studio - Melbourne, Kino Šiška - Ljubljana, Kamene priče Jazz apartments - Bale, Buffet Bunker - Pazin, Bombura - Brezno atc.) and has taken part on few very interesting Czech compilations (Bulisovi, 2015; Akt - Kittchen, 2017; Superhrdinky, 2017) and is cooperating with theatre. Bara is also part of the electronic music group FORMA, who composed and play an original score for Fritz Lang’s Metropolis, Erotikon by Gustav Machaty and Sunrise: A Song of Two Humans by F. W. Murnau.

Bara released her new album LUNAVES (Tranzistor) this year and had two sold out release concerts in Prague Studio ALTA. The songs from LUNAVES were on the top of music chart of Czech Radio 1 for more that three months and the album still gets very good reactions either from music experts and from public.

Bara is playing summer festivals right now and getting ready for autumn LUNAVES tour in Czech and Poland. Special concert is coming in December of this year, when she will perform her show in national theatre Mahenovo divadlo in Brno on the 21st of December. You are warmly welcome to visit her show!