Bára Zmeková

CZ

Skladatelka a multiinstrumentalistka pohybující se ve svých písních s autorskými českými texty mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem a klavírní hru střídá se syntezátory či kytarou. Posluchači její koncerty označují jako “soul trip” nebo “poezii v hudbě”.

Své první album Ještě kousek natočila Bára ve studiu Jámor s producentem Ondřejem Ježkem a vydala v říjnu 2013 za podpory Full Moon magazínu. Nové album LUNAVES vyšlo v březnu minulého roku pod hlavičkou labelu Tranzistor a sklidilo velký ohlas ze strany odborné veřejnosti i posluchačů. Objevilo se na třetí příčce výroční ankety album roku na radiu Proglas, ve výroční Velké sedmě Radio 1 či mezi zásadními hudebními počiny roku 2019 v magazínu Headliner či Musicserver.cz. Vedle loňského vítězství na mezinárodní přehlídce Czech Music Crossroads je nyní Bára se svým novým albem nominatkou na ceny Anděl ve dvou hlavních kategoriích - objev roku a sólová interpretka.

Jako vítězka soutěže 1MAN2PLAY 2013 se Bára Zmeková objevila na festivalu Colours of Ostrava a od té doby koncertně navštěvuje kluby a festivaly po celé České republice i v zahraničí. V roce 2015 se spolu s kapelami DVA, Zrní, Mucha, Bratři Orffové a dalšími podílela na vzniku kompilace Hommage Bulisovi a v říjnu 2016 předskakovala na koncertě švýcarské zpěvačky Sophie Hunger v pražské Akropoli. Aktivně se podílí na české alternativní hudební scéně, její hudba se stala součástí kompilace Superhrdinky nebo AKT - Kittchen. Vedle své písničkářské tvorby je také jedním ze členů elektro-akustického projektu FORMA, v němž se podílela na vzniku živých soundtracků k filmům Metropolis (Fritz Lang), Erotikon (Gustav Machatý) a Sunrise: A Song of Two Humans (F. W. Murnau) a věnuje se také hudebně-divadelní tvorbě (The Space Theatre - London, The Elixir, Projekt Pomezí).

EN

Bára Zmeková is a singer-songwriter and pianist from Prague. Her music is a blend of folk, jazz and classical spiced with a bit of electronic.

“She immersed in jazz exactly as it should. Accidentally, off the road, honestly. I believe that this girl will leave a trace on the European sky of a new generation of free musicians.” (Tomislav Lovro Pavleka, Kamene priče - jazz apartments).

Fragile and earnest nature of her songs is balanced by humour and playfulness and she swaps piano and synths fluently on stage. Singing her songs mainly in Czech (next to French or English), she has ability to take her audience for a soul trip even though they don’t understand the lyrics.

.. “a soul trip”.. “dreaming”.. “poetry and tones”.. “beauty”..

In 2013, she won the Czech national songwriting competition 1BAND2PLAY. Her debut album Jeste Kousek (“A bit more”) was recorded at famous Czech studio Jamor and released in the same year. Her name got known with her second album LUNAVES (2019) that had a great success. She got to the top of Radio 1 and Radio Proglas annual music charts and got nominated for Czech Music Academy Award Andel in two main categories - Discover and Solo interpreter. Not only she made a great album, but she is also great performer on stage, which she proved on music showcase Czech Music Crossroads, where she won Czech Music Crossroads Professionals and Audience Award 2019. She performs both - solo or with her band.

Bara has performed at major music festivals including Colours of Ostrava, United Islands of Prague, MisMas, Colourmeeting, Banat Festival in Romania etc. She is a regular performer in Czech clubs and in 2016 she supported Sophie Hunger at Palac Akropolis. She has also played many concerts out of Czech Republic (Open Studio - Melbourne, Kino Šiška - Ljubljana, Kamene priče Jazz apartments - Bale, Buffet Bunker - Pazin, PIN festival - Skopje etc.) and has taken part on few very interesting Czech compilations (Bulisovi, 2015; Akt - Kittchen, 2017; Superhrdinky, 2017). She is also cooperating with theatre and is part of the electronic music group FORMA, who composed an original score for Fritz Lang’s Metropolis, Erotikon by Gustav Machaty and other black and white iconic silent movies.