Bára Zmeková

CZ

Skladatelka a zpěvačka pohybující se ve svých písních s autorskými českými texty mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem a klavírní hru střídá se syntezátory. Posluchači její koncerty označují jako “soul trip” nebo “poezii v hudbě”.

Do povědomí posluchačů se Bára Zmeková dostala v roce 2013, kdy vyhrála soutěž 1BAND2PLAY, objevila se poprvé na stagi festivalu Colours of Ostrava a vydala své debutové album Ještě kousek. Podílela se na vzniku významných hudebních kompilací (Hommage Bulisovi, Kittchen - Akt, Superhrdinky aj.) a v říjnu 2016 předskakovala na koncertě švýcarské zpěvačky Sophie Hunger v pražském Paláci Akropolis.

Svou pozici na české alternativní hudební scéně potvrdila vydáním svého druhého alba Lunaves (2019, Tranzistor label), které si získalo nejen místo na prvních příčkách výročních hitparád Radia 1 nebo Proglasu a zařadilo se mezi hudební počiny roku v magazínech Headliner či MusicServer, ale také Báře přineslo dvě nominace na cenu Hudební akademie populární hudby Anděl, a to ve dvou hlavních kategoriích - Sólová interpretka a Objev roku. O tom, že album Lunaves není jen kvalitní nahrávkou, Bára se svou kapelou přesvědčila také odbornou mezinárodní porotu festivalu Czech Music Crossroads, když si z přehlídky odnesla obě možná ocenění, cenu diváků i odborné poroty, a následně byla vybrána, aby reprezentovala českou hudební scénu na největším mezinárodním showcasovém festivalu world music WOMEX 2020.

EN

Bára Zmeková is a singer-songwriter and pianist from Prague. Her music is a blend of folk, jazz and classical spiced with a bit of electronic.

“She immersed in jazz exactly as it should. Accidentally, off the road, honestly. I believe that this girl will leave a trace on the European sky of a new generation of free musicians.” (Tomislav Lovro Pavleka, Kamene priče - jazz apartments).

Fragile and earnest nature of her songs is balanced by humour and playfulness and she swaps piano and synths fluently on stage. Singing her songs mainly in Czech (next to French or English), she has ability to take her audience for a soul trip even though they don’t understand the lyrics.

.. “a soul trip”.. “dreaming”.. “poetry and tones”.. “beauty”..

In 2013, she won the Czech national songwriting competition 1BAND2PLAY. Her debut album Jeste Kousek (“A bit more”) was recorded at famous Czech studio Jamor and released in the same year. Her name got known with her second album LUNAVES (2019) that had a great success. She got to the top of Radio 1 and Radio Proglas annual music charts and got nominated for Czech Music Academy Award Andel in two main categories - Discover and Solo interpreter. Not only she made a great album, but she is also great performer on stage, which she proved on music showcase Czech Music Crossroads, where she won Czech Music Crossroads Professionals and Audience Award 2019.

Bara has performed at major music festivals including Colours of Ostrava, United Islands of Prague, MisMas, Colourmeeting, Banat Festival in Romania etc. She is a regular performer in Czech clubs and in 2016 she supported Sophie Hunger at Palac Akropolis. She has also played many concerts out of Czech Republic (Athens Jazz 2022, Womex 2020 , Jazz Tone Dresden, Opus Jazz Club Budapest, Open Studio - Melbourne, Kino Šiška - Ljubljana, Kamene priče Jazz apartments - Bale, Buffet Bunker - Pazin, PIN festival - Skopje etc.).